sobota, 30 sierpnia 2014

Wariacja na temat placuszków z cukinii




Sezon na cukinie trwa, a w ogródku u mamy rośnie jak szalona. Dlatego też musiałam jakoś ją wykorzystać i pomyślałam o placuszkach. Wersje są dwie jedna moja autorska z serem feta i papryka a drugą z miętą i majerankiem zapożyczyłam z zaprzyjaźnionego bloga Apetyt na kuchnię, który swoją drogą gorąco polecam. Jak wszyscy wiemy cukinia jest bardzo zdrowa z resztą jak inne warzywa, ale w wersji z mąką pszenną przepis trochę traci na byciu fit. Dlatego wpadłam na pomysł, żeby mąkę zastąpić płatkami owsianymi. Idąc dalej ścieżką zdrowia pomyślałam, że lepiej jest je upiec w piekarniku bez oleju. Jeśli komuś nie przeszkadza smażenie na patelni może je przyrządzić właśnie w taki tradycyjny sposób.

Składniki na placuszki z fetą i papryką:
-1 średnia cukinia
- 1 papryka
-1 czerwona cebulka
-1/2 serka fety
-1 jajko
-ok. szklanka płatków owsianych lub tyle, żeby zagęścić masę

Sposób przyrządzenia:
Cukinie myjemy i usuwamy ze środka pestki. Ścieramy na tarce na dużych oczkach. Delikatnie solimy i czekamy aż puści wodę. Następnie odciskamy cukinie i dodajemy pokrojoną w kostkę paprykę i cebulę. Dodajemy ser feta, płatki owsiane, jedno jajko. Przyprawiamy solą i pieprzem i wszystko razem mieszamy. Jeśli chcecie to możecie je usmażyć na oleju, a jeśli podoba wam się wersja zdrowsza to na wyłożoną pergaminem blaszkę kładziecie masę, formujecie placki i wsadzacie do piekarnika. Piekarnik nagrzewamy wcześniej do 180 stopni z termoobiegiem. Placki pieczemy aż się ładnie zarumienią. Wersję placków z miętą znajdziecie tutaj Apetyt na kuchnię

wtorek, 26 sierpnia 2014

Ciabatta na bogato



Tym razem śniadanie będzie na bogato, czyli do ciabatty dodajemy wędzonego kurczaka, serek pleśniowy i inne pyszne dodatki. A to wszystko polewamy pysznym sosem 1000 wysp. Czy ktoś przeszedł by obojętnie obok tak smakowitej i pięknej kanapki? Jeśli macie na nią ochotę to podaję listę składników:-)

Składniki:
-1 ciabatta
-kilka listków sałaty zielonej lub innej jak macie
-kilka plasterków wędzonego kurczaka
-kilka plasterków serka pleśniowego
-mały pomidor
-cebula czerwona
-ogórek konserwowy
-3 łyżki majonezu
-3 łyżki ketchupu(dobrej jakości)
- 1/2 łyżeczki octu winnego
-sól, pieprz

Sposób przygotowania:
Zaczynamy od sosu. Majonez i ketchup mieszamy razem z octem. Solimy i pieprzymy do smaku. Ciabattę kroimy wzdłuż i obydwie połówki smarujemy przygotowanym sosem. Układamy kolejno listki sałaty, kurczaka, pomidora, ogórka, serka i cebuli. Przykrywamy wszystko drugą połówką bułki.

czwartek, 21 sierpnia 2014

Kasza jaglana z owocami i rodzynkami



























Każdy wie, że dobre śniadanie to podstawa, a gdy jest jeszcze bardzo zdrowe i smaczne to już prawdziwa rewelacja. Przepis dostałam od mojej lekarki, która wyznaje leczenie naturalne i zdrową dietę. Gdy poszłam do niej z moją córeczką przy okazji jakiejś infekcji usłyszałam, że nie powinnam dawać jej mleka z proszku a zamiast chemicznych kaszek dla dzieci przygotować jej właśnie takie oto śniadanie. Jeśli chodzi o mleko to przyznam szczerze, że byłam mocno zaskoczona bo przecież co małe dziecko może pić jak nie mleko. Pomyślałam przecież wszystkie dzieci piją. To takie naturalne. Jednak po chwili zastanowienia doszłam do wniosku, że to faktycznie chemia taka sama jak te wszystkie inne kaszki i kleiki dla dzieci. Gdyby nie to, że moje dziecko jest strasznie uparte i nie chce w ogóle pić niczego innego jak tylko mleko jestem zmuszona na razie je przygotowywać. Starałam się je zastąpić napojem ryżowym bo też białe a zdrowe. Niestety nie dała się oszukać i od razu je zwróciła. Kaszkę jaglaną je natomiast z apetytem i bardzo jej smakuje. Polecam więc ją na śniadanie nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych.

Składniki:
-3 garście kaszy jaglanej
-3 garście płatków owsianych
-garść rodzynek
-2 jabłka(najlepiej kwaskowe)
-1-2 małe banany
-cynamon
-miód

Sposób przygotowania:
Kaszę jaglaną płuczemy w zimnej wodzie a następnie wsypujemy do garnka, w którym będziemy ją gotować. Dosypujemy płatki owsiane i namoczone wcześniej rodzynki. Zalewamy wodą ok. 1 l. Ilość wody dopasować musicie sobie sami bo wszystko zależy jaką konsystencje kaszy chcecie uzyskać. Ja wolę gęstą bo lepiej podaje się łyżeczką dziecku. Wstawiamy na mały ogień, żeby się gotowała. W między czasie obieramy owoce i kroimy w kostkę. Wrzucamy do kaszy. Przyprawiamy cynamonem i mieszamy. Wszystko powinno się gotować ok. 30 minut. Gdy kasza jest już miękka wszystko miksujemy na w miarę gładką masę. Gdy przełożymy kaszę na miseczkę i lekko ostygnie dodajemy łyżeczkę miodu i mieszamy. Przepis możecie modyfikować według własnego uznania i dodawać przeróżne suszone owoce czy nawet orzechy. Ja często dodaje gruszki, które mocno zmieniają smak i osładzają kaszę.Smacznego

niedziela, 10 sierpnia 2014

Coq au vin czyli kurczak w czerwonym winie





Pewnie pomyślicie sobie, że znowu mięcho i mięcho, ale cóż ja poradzę na to, że je tak lubię. Ostatnio niestety parę kilo mi przybyło z tego obżarstwa i coraz poważniej myślę o zmianie diety chociaż na jakiś czas. Może odwrócę się bardziej w stronę lekkich sałatek i zdrowych przekąsek. Dzisiaj bardzo modne jest zdrowe odżywianie i aktywny tryb życia, ale dla takich osób jak ja, które po prostu lubią jeść nie jest to łatwe. Przynajmniej tak mi się wydaję. A może to moja podświadoma wymówka, żeby zostać przy starym?? Zobaczymy kiedy moją motywacja będzie na tyle silna, żeby wziąć się w końcu do roboty i zaskoczyć Was pysznym i mega zdrowym przepisem:-) A tym czasem klasyka gatunku, czyli kurczak w czerwonym winie. Powiem szczerze, że nawet nie zdążyłam go spróbować, ale Ci, którym się to udało stwierdzili, że jest bardzo dobre. Tak więc zamieszczam przepis i zachęcam do gotowania.

Składniki:
- udka z kurczaka ilość zależy od Was lub możecie kupić całego kurczaka i podzielić go na porcje
- ok. 30 dkg boczku wędzonego
-3 szklanki czerwonego wytrawnego wina
-1/4 szklanki koniaku
-3-4 szklanki bulionu wołowego( może być z kostki)
-1/2 łyżki koncentratu pomidorowego
- 2 ząbki czosnku
-1 liść laurowy,
-1/4 łyżeczki tymianku
-opcjonalnie 3 średni cebule najlepiej szalotki
-ok. 500 g pieczarek
- ok. 4 łyżki masła klarowanego i 2 zwykłego
-3 łyżki mąki
-sól, pieprz

Sposób przygotowania:
Boczek myjemy i osuszamy. Odkrawamy skórkę i kroimy na plasterki. Wrzucamy je do gotującej wody na 10 minut.Na patelni z grubym dnem rozgrzewamy masło i wrzucamy podgotowany i osuszony boczek. Lekko rumienimy go na patelni i odstawiamy na bok. Kurczaka myjemy i osuszamy. Znowu rozgrzewamy mocno patelnie i obsmażamy kurczaka, aż zbrązowieje. Przyprawiamy solą i pieprzem i wrzucamy boczek. Pieczemy pod przykryciem ok. 10 minut. Następnie podlewamy kurczaka koniakiem i podpalamy zapalniczką. Ruszamy patelnią aż płomienie zgasną. Uważajcie na brwi;-) Następnie wlewamy czerwone wino, 2 szklanki bulionu i dodajemy koncentrat, zmiażdżony czosnek, tymianek i liść laurowy. Gotujemy pod przykryciem aż kurczak zmięknie a wino odparuje. W między czasie przygotowujemy cebulę i pieczarki. Pieczarki obieramy i myjemy. Kroimy na ćwiartki. Rozgrzewamy patelnie z klarowanym masłem i wrzucamy pieczarki. Smażymy aż zbrązowieją i doprawiamy delikatnie solą i pieprzem. Gdy są gotowe odstawiamy na bok. Na tą samą patelnie wrzucamy szalotki i staramy się aby z każdej strony nam się usmażyły na brązowo. Następnie wlewamy 2 szklanki bulionu i dusimy pod przykryciem.Gdy będą miękkie odstawiamy na bok. Gdy kurczaka jest już miękki wyciągamy go na bok i bierzemy się za przygotowanie sosu. 2 łyżki miękkiego masła łączymy z mąką na gładką masę. Dodajemy tą masę łyżką do sosu i szybko mieszamy metalową trzepaczką, żeby nie było grudek. Sos redukujemy aż będzie dostatecznie gęsty. Próbujemy i ewentualnie doprawiamy do smaku. Gdy jest gotowy wrzucamy znowu naszego kurczaka, cebulę i pieczarki. Wszystko mieszamy i podajemy . Możemy opruszyć kurczaka zieloną pietruszką do ozdoby.

czwartek, 7 sierpnia 2014

Sałatka ze słodkim ziemniakiem w jogurtowym sosie curry




Ufffff dziecko śpi mogę spokojnie napisać posta z nowym przepisem na sałatkę. Chyba pamiętacie mój zachwyt nad słodkim ziemniakiem czyli krótko mówiąc batatem. Tak mi posmakował, że postanowiłam wykorzystać go w sałatce. Sprawdził się rewelacyjnie i w ogóle sałatka wyszła pierwsza klasa. Bardzo mi smakuje połączenie selera naciowego z rodzynkami, a do tego sos jogurtowy curry. Jeśli lubicie te smaki to zachęcam do wypróbowania tego przepisu. Ilość składników podaję na 1 porcje sałatki. Jeśli potrzebujecie więcej to po prostu zwiększcie ilość składników.

Składniki:
-1/2 słodkiego ziemniaka
- 1 mała pierś z kurczaka
- garść rodzynek
- garść orzechów włoskich
- 1 łodyga selera naciowego
- pół małego jogurtu naturalnego
- 2 łyżki majonezu
-sól, pieprz, przyprawa curry

Sposób przygotowania:

Ziemniaka obieramy, kroimy na mniejsze kawałki i gotujemy w lekko osolonej wodzie. Ziemniak ma być miękki, ale nie rozpadający się. Gdy będzie gotowy to kroimy go w kostkę. Kurczaka myjemy, kroimy w kostkę i obsmażamy na patelni. Przyprawiamy solą i pieprzem. Rodzynki namaczamy chwilę w zimnej wodzie. Orzechy drobno siekamy. Seler myjemy, obieramy z włókien jak rabarbar i kroimy. Wszystkie składniki łączymy razem i bierzemy się za robienie sosu. Jogurt naturalny, majonez, sól, pieprz i curry mieszamy razem. Próbujemy i ewentualnie jeszcze doprawiamy do smaku. Wlewamy do sałatki i mieszamy. Smacznego:-)

wtorek, 5 sierpnia 2014

Ryż na mleku kokosowym z laską wanilii i owocami




Kochani taki sobie właśnie wymyśliłam przepis na ryż na słodko. Padło parę propozycji co z tych składników można ciekawego przygotować jak na przykład ryż po tajsku albo mango sticky rice., które będę chciała wypróbować następnym razem. Niestety nie będzie to ani jedno ani drugie. Jednak mam nadzieję, że Was nie rozczaruje moim ryżem z mlekiem kokosowym z nutką wanilii i egzotycznym smakiem mango i ananasa. Hmmmm jak dla mnie smakuje wybornie jest bardzo proste do przygotowania. Można go podawać na ciepło lub na zimno. Nadaje się na deser lub też lekki wakacyjny obiad. Jedyny minus tego dania to to, że trzeba bardzo pilnować ryżu, żeby się nie przypalił i ciągle mieszać. Za to później możemy rozkoszować się pysznym smakiem i aromatem:-)

Składniki:
-1 mango
-1 ananas świeży lub ewentualnie w puszce
-ok. 200g ryży arborio lub paraboiled
-1 puszka mleka kokosowego
-laska wanilii
-3 łyżki cukru lub miodu lub też syrop z agawy
-1 łyżka masła

Sposób przyrządzenia:

W rondelku rozpuszczamy masło i wsypujemy ryż. Chwilkę smażymy aż ryż się zeszkli. Następnie wlewamy połowę mleka kokosowego i mieszamy. Połowę laskę wanilii rozcinamy i nożem zbieramy ze środka ziarenka i dodajemy do ryżu. Następnie wrzucamy całą laskę dla większego smaku i aromatu. Gdy ryż nam zgęstnieje i będzie brakować już płynu to wlewamy resztę mleka. Jeśli ryż nie zmięknie a nasze mleko kokosowe już się wchłonie to możecie po troszeczku dolewać zwykłego mleka, ale tylko tyle, żeby ryż nie przywierał do garnka. Gotujemy ryż aż będzie miękki, ale uważajcie, żeby go też nie rozgotować. W między czasie kroimy mango i ok. 1/3 ananasa na drobną kostkę. Kupując owoce zwróćcie uwagę, żeby były dojrzałe i słodkie. Gdy ryż jest gotowy proponuję go troszkę przestudzić i dopiero wtedy wrzucić owoce wymieszać i podawać do zjedzenia. Możecie udekorować ryż listkami mięty.